ostatní
  planetka č. 5656 - Oldfield
zdroj: Rock & Roll Minor Planets a články z tisku - překlad: Aragorn2

  8. října 1920 objevil astronom W. Baade z Bergedorfu na noční obloze planetku či spíše menší asteroid, jemuž přiřadil pořadové číslo 5656. Uběhlo několik desítek let a z anonymní planetky číslo 5656 se v roce 1994 zásluhou amerického astronoma Garetha Williamse, který je mj. také velkým fanouškem Mika Oldfielda, zrodila planetka Oldfield. Kromě planetky Oldfield má mít tento americký astronom zásluhu také na existenci dalších "muzikantských" planetek, neboť dvě další měl pojmenovat Bowie a Jagger. Jak je to však doopravdy se dozvíte o pár odstavců dále v krátkém rozhovoru, jenž nám pro naši stránku poskytl.
  Jak vypadá planetka Oldfield ve skutečnosti? Je to asteroid oválného tvaru o průměru 6-14 km a jeho doba oběhu okolo Slunce je 3,9 pozemského roku. Jeho ekliptická vzdálenost od Slunce se pohybuje od 272 milionů km (nejmenší vzdálenost planety od Slunce, tzv. perihélium neboli přísluní) až do 464 milionů km (afélium, největší vzdálenost planety od Slunce). Orbita planety je nakloněna v úhlu 4° od ekliptické roviny (= rovina Zemské orbity okolo Slunce). K pozorování takové planetky je nezbytný teleskop s jasností 1/1700 nejslabšího okem viditelného objektu.
  A co o ní řekl sám Mike? "Je to vlastně velký kus kamene, asteroid o šířce pěti kilometrů. Někdy mám sen, že nepocházím z téhle planety, a tak si říkám, že moje planetka může být docela dobré místo k životu," zažertoval Mike na tiskové konferenci před svým pražským koncertem.

  Protože nám to nedalo a chtěli jsme se o astronomovi Garethu Williamsovi a o jeho vztahu k Miku Oldfieldovi dozvědět něco více, zjistili jsme si jeho elektronickou adresu a na tu mu poslali e-mail, který dohromady s jeho odpovědí vytvořil takový malý rozhovor. Zde si můžete přečíst jeho obsah. Otázky pokládal SUNíčko, překlad Taurus2.

Jak oblíbená je u Vás hudba Mika Oldfielda a jaký byl prvotní důvod pro návrh jeho jména pro planetku? Případně jaké je Vaše neoblíbenější Oldfieldovo album?

Mike Oldfield je můj druhý nejoblíbenější hudební umělec (mým nejoblíbenějším je Vangelis). Důvodem pro návrh jeho jména pro planetku nebylo nic jiného než můj zájem o jeho hudbu. A mé nejoblíbenější album? To záleží na tom, jakou mám zrovna náladu.

Mike se několikrát zmínil o tom, že jste navrhl pro pojmenování planetek také jména hudebníků Micka Jaggera a Davida Bowieho. Abych řekl pravdu, tak se mi nepodařilo na žádném astronomickém serveru najít planetky s těmito názvy (Oldfieldovu planetku jsem všude bez problémů našel). Má otázka tedy zní: "Existují planetky pojmenované po Micku Jaggerovi a Davidu Bowiem nebo ne?"

V současnosti nejsou žádné planetky nazvané po Micku Jaggerovi a Davidu Bowiem. Nicméně obě jména by mohla být použita pro nějaká budoucí pojmenování. Aktuální přehled soudobých hudebníků, jejichž jméno nese nějaká planetka, je na adrese http://cfa-www.harvard.edu/iau/special/RockAndRoll.html.

Na naší stránce bychom rádi měli kompletní informace o planetce a myslím, že by se k nim docela hodil i krátký profesní životopis člověka, který jí udělil jméno. Mohl byste se krátce zmínit o své kariéře astronoma?

Profesionálním astronomem jsem od roku 1990. Od té doby působím jako zástupce ředitele Centra pro planetky (MPC - Minor Planet Center) Mezinárodní astronomické unie (IAU - International Astronomical Union), které funguje jako referenční středisko informací o planetkách. Od loňského roku jsem také členem Komise pro pojmenovávání malých vesmírných objektů (The Committee for Small Body Nomenclature), která nese odpovědnost za názvy planetek a malých vesmírných objektů.Následující obrázek ukazuje umístění oběžné dráhy planety Oldfield (zelená barva) v sluneční soustavě a (v rámečku) naklonění její orbity k orbitě Země:

planetka 5656 - Oldfield