Music Virtual Reality - Interaktivní počin Mika Oldfielda
autor: Jitushka - přidáno: 13. 6. 2004

Mnoho hudebníků se zajímá o nejrůznější výdobytky moderní technologie. Nejinak je tomu ani v případě světoznámého britského skladatele a kytaristy Mika Oldfielda. Tento muž, který v květnu 2003 oslavil již své padesáté narozeniny, totiž zcela propadl nápadu vyrobit si vlastní počítačovou hru, ve které by se přesně podle jeho snů a představ slučoval vizuální a hudební svět. Nějaké zkušenosti nasbíral již v roce 1994, kdy vytvořil multimediélní verzi alba The Songs of Distant Earth. To byl vůbec první podobný pokus v historii hudby, jenže limit domácího zařízení značně omezoval počítačovou grafiku, což výrazně narušilo původní ideu "světa bez hranic". Během let se však možnosti počítačů rozrostly do kýžených rozměrů a Oldfieldovi tak bylo dopřáno využít všech dostupných prostředků.
Během několikaletého pobytu na Ibize se skutečně ponořil do práce… a výsledkem je hra MusicVR 3D Interactive. Mike Oldfield v rozhovoru pro časopis Reflex prohlásil, že při programování myslel na své děti. "Jsou ve věku, kdy je počítačové hry přitahují, a já bych byl mnohem radši, kdyby se oddávaly nějaké hře, která má větší morální poselství než jen povraždit co nejvíce vesmírných oblud. Mé děti jsou v pubertě, stojí na rozcestí, a je na nich, jakým směrem se bude jejich život ubírat. A já bych jim v tom chtěl být nápomocen alespoň prostřednictvím této hry."
A co je to tedy za hru? Doménou Mika Oldfielda vždy byla a je hudba. Není proto divu, že i hra MusicVR je založena především na poslechu jemné chilloutové hudby. Ve hře zaznívá opravdu mnoho rozličných skladeb z pera páně Oldfielda, které se mění spolu se změnou prostředí, při dotyku s různými předměty atd. To jen umocňuje celkovou pointu hry - relaxovat, odreagovat se, odpoutat se od všedního života a nechat odplynout po vodě veškerý stres, jehož si každý z nás v dnešní době "užívá" až až.

Za naprogramováním MusicVR stojí muž jménem Colin Dooley. Ten se o spolupráci s Oldfieldem a o MVR celkově vyjádřil takto: "Mike před několika lety vytvořil prototyp MusicVR na velké pracovní stanici SGI. Pro vytvoření grafiky použil jeden z mých programů a tehdy jsem ho také poprvé potkal. Když jsme se trochu více poznali, Mike byl schopen mi každou chvilku volat a ptát se, zda bude běžné PC schopno takovou věc utáhnout. Nakonec jsem řekl ano - myslel jsem, že tomu tak je. Tehdy jsme na tom projektu začali pracovat. Bylo to před dvěma lety. Od té doby se MusicVR přenesla přes doby svých začátků na počítačích o velikosti obří skříně až po něco, co lze hrát doma na průměrném PC s Windows. Pro vytvoření grafiky jsme použili 3D editor, který jsem vyrobil před několika lety a také Photoshop a 3D Studio. 3D studio je skvělé pro zpracování videí, ne tak počítačových her. Malý 3D editor je velmi dobrý pro švindlování s mnohoúhelníky a s využíváním struktur a materiálů, takže jsme ho použili na "slepení" virtuálního světa dohromady. Domnívám se, že to byl krok za mezní hranici, ale přepadlo nás to jako kavalerista."
Při tvorbě hry byl Colinův software i upravován, aby bylo Mikovi umožněno sestavit množství elementů pro prostředí MusicVR. C. Dooley k tomu dodává: "Musel jsem vyrobit obyčejný 3D editor, aby se dalo vše dohromady, takže Mike mohl udělat 3D svět a přidat zvuk a přídavné kontrolní informace. Pokoušel jsem se vybočit z běžných způsobů a donutit Mika, aby se konečně rozhodl, o co ve hře jako takové půjde. Příležitostně jsem ovšem musel navrhnout linku, když se něco zdálo být nemožné nebo když by realizace zabrala moc dlouhou dobu. Jedna z nejlepších věcí na práci s někým, kdo toho moc o počítačích neví, je to, že nemá předem připravené nápady, jaká by ta hra měla vlastně být. A já jsem se pokusil poskytnout Mikovi dostatek prostoru a v případě potřeby přispěchat s dobrou radou."

Oficiální technické parametry MVR jsou tyto: minimální konfigurace je Pentium II/500 Mhz, 64 MB RAM (doporučuje se ovšem spíše 128 MB) a grafická karta OpenGL s 16MB RAM (nejlépe však 32MB a více). Dále je žádáno alespoň 150 MB volného místa na pevném disku. Hru MusicVR podporuje Windows 98, ME, NT, 2000 nebo XP. Praxí je však prokázáno, že hra lépe funguje a grafika vypadá nesrovnatelně hezčí na rychlejším počítači s větší pamětí RAM a také samozřejmě s větší pamětí grafické karty. Objevují se též názory o lepším běhu hry na Windows NT, 2000 a XP.
Může se stát, že i když Váš počítač splňuje dané parametry, MusicVR přesto nefunguje. Čím je to způsobeno? Odpověď nám dává přímo tým MusicVR, který tvoří Mike Oldfield, programátor Colin Dooley a grafik Nick Catcheside: "Počítač je složen z mnoha rozdílných komponentů. Rozumějme, je zde procesor, hard disk, grafická karta a mnoho dalších. Každá z těchto položek má svůj vlastní kousek software, který se nazývá ovladač. Díky němu může komunikovat s ostatními součástmi počítače. Existují však tisíce druhů součástek a s nimi i tisíce druhů ovladačů. No a my si můžeme všimnout, že některé ovladače nepracují společně příliš efektivně. Aby MusicVR dobře fungovala, je dobré používat nejnovější ovladač pro Vaši grafickou kartu, monitor a zvukovou kartu. Ovladače je možno stáhnout z internetových stránek výrobců těchto komponentů." Pro více informací o této problematice a podrobné pomoci je dobré zhlédnout "MusicVR Driver Help Note" ve formátu Word, který je k dispozici na oficiálním informačním serveru Mika Oldfielda s internetovou adresou http://www.mikeoldfield.org a který vyžaduje znalost anglického jazyka.

Zmíněno bylo, že hra MusicVR je postavena na hudbě. K tomuto tématu Colin Dooley vypověděl: "Co mě vskutku překvapilo, byl počet přepisů, které Mike vytvořil. Vyráběl stále nové a nové verze písní, dokud nebyl s konečnou verzí jaksepatří spokojen." Perfekcionismus tohoto anglického hudebníka se v kvalitě písní silně projevil. Její první část se jmenuje Tres Lunas, tedy stejně jako nejnovější album Mika Oldfielda. Skladby, které v ní zaznívají, jsou proto povětšinou právě z této desky.

Nainstalujeme-li si tuto část hry a líbí-li se nám, můžeme se na oficiálních stránkách zaregistrovat, zaplatit poplatek a získat tak plnou verzi hry MusicVR 3D Interactive. Seznámím Vás s přesnými kroky k objednání této hry. Je pro to třeba mít připojení k internetu a kreditní kartu. Když se připojíte, přejděte na stránku http://www.mikeoldfield.com. Klikněte na tlačítko označené "Buy MusicVR". Přijměte licenční podmínky a až budou zpracovány podrobnější informace o Vaší kreditní kartě, budete nasměrováni na internetovou stránku, která Vám ukáže Vaše identifikační číslo (Order ID). Tím je možno MusicVR odblokovat. Toto číslo Vám bude rovněž zasláno emailem. Zůstaňte i nadále připojení internetu (pokud tak neučiníte, budete k připojení vyzváni) a spusťte hru. Klikněte na tlačítko "Start Game" a vepište Vaše identifikační číslo. Tím se nastartuje registrační proces. Pokud dopadne Vaše registrace úspěšně, měli byste o tom obdržet vzkaz. Tento autorizační krok je potřeba udělat jen jednou. Důležité upozornění: oficiální sdělení praví, že než si objednáte plnou verzi hry Music Virtual Reality, musíte mít demo již odzkoušené na svém počítači. Zakoupení plné verze hry stojí Ł11,75, což je v přepočtu €18,55, v českých korunách tedy něco kolem šesti set. Poté můžete hrát připojeni k internetu s více hráči najednou (nejlepší je podívat se na nový Avatar tutorial na http://www.mikeoldfield.com) nebo odpojeni offline. Při hře online má hráč podobu avatara, tedy ptáčka, motýlka aj., a potkává ostatní avatary, se kterými se lze třeba dát do řeči (za pomoci mobilního telefonu) nebo putovat virtuálním světem společně. Do hry se může zapojit až třináct avatarů. Nechcete-li vystupovat jako avatar, můžete mít úlohu pouhého pozorovatele. Může se stát, že při hře s připojením k internetu potkáme samotného Mika Oldfielda. Ten kdysi vydal prohlášení, že hru online hraje každý všední den po 18.00.
Informace výše napsaná sděluje, že pořízení plné verze MusicVR není právě levná záležitost (ačkoliv Oldfield prohlásil, že je k mání za malý peníz). Pro člověka, který si není absolutně jistý, zda by chtěl do této hry investovat své peníze, existuje dosti smírné řešení. Díky chybě autorů je možno s patřičnou elegancí obejít všechna registrační opatření a využít cracku. Není to samozřejmě úplně legální, ale koneckonců si to způsobili autoři sami.

Nyní již o hře Music Virtual Reality víte mnohé. Přesto však možná ve vzduchu visí otázka: Co je to tedy za hru, má nějaký cíl, nějaké poselství? Odpověď nemusí být úplně jednoznačná. Cílem jako takovým je proletět se krajinou a sesbírat celkem sedm prstenů. Zní to velmi stroze a jednoduše, nemám pravdu? MusicVR má poskytovat uklidnění, relaxaci, absolutní vypnutí od běžného života a nabrání energie do nového boje, zkrátka dovolená pro naše šedé buňky mozkové. To vše pomocí průletu pestře barevným 3D prostředím za poslechu nádherné jemné hudby. Hra má několik podsekcí, jakýchsi "levelů" (After Dolphins, Ant City, Good World, Bad World a mnoho dalších), do kterých se lze dostat různými průchody a objevovat tak stále nová a nová zákoutí Oldfieldem vytvořeného světa, zachycovat rozličné předměty (např. vzducholoď) nebo naopak předměty vystřelovat (třeba na hořící kaktus a tím ho uhasit). Samotný Mike Oldfield k tomu říká: "Osobně si myslím, že je to hra, u které se dá vydržet i celé týdny, možná dokonce měsíce. Já sám jsem u ní seděl téměř čtyři dny, skoro jsem ani nechodil spát. Je to opravdu pozoruhodná hra, svým způsobem revoluční."
Jak je vidět, Mike Oldfield je se svým interaktivním debutem nadmíru nadšen. Jenže Oldfield je majitelem supervýkonného počítače s obrovským monitorem, který si pochopitelně nemůže dovolit každý z nás. Starší počítače MusicVR příliš dobře nepodporují. Hra se zasekává, grafika není na dobré úrovni a mnohdy se může přihodit, že počítač zcela zamrzne (znám z vlastní zkušenosti). Vysoké herní nároky odrazují mnoho uživatelů, protože "kousající" relaxační hra je spíše hřebík do rakve.
Dalším problémem může být ovládání. Pohybujete se totiž pomocí myši za opatrného klikání na levé tlačítko, pravým zpomalujete. A zde nastává problém, že ti méně manuálně zruční z nás se zkrátka neudrží rovně, a buď se "zaboří" do země nebo naopak do nebe a patřičný směr letu naberou už jen zřídka. Tento jev se vyskytuje obzvláště u majitelů starších počítačů, kde grafika neběží právě hladce.

No a nyní jsme se dostali k tématu velmi ožehavému a důležitému. Dokáže MusicVR svým námětem zaujmout širší veřejnost a zejména mladistvé, kteří jsou hlavními uživateli počítačových her? Obávám se, že nekonečné cesty pouštěmi nejsou pro dnešní teenagery příliš lákavé a raději proto sáhnou po úplně jiných titulech. Navíc ruku na srdce, kolik dospělých lidí si v dnešní době může dovolit prosedět několik hodin před obrazovkou počítače? Nevalné jsou i mnohé názory skalních fanoušků výtečné hudby tohoto kytarového mága. Za všechny hovoří tento výrok: "Dámy a pánové, cítím zápach a line se to z PC." Mnozí lidé si této hry váží jen díky hudbě, kterou je provázena.

Hra MusicVR 3D Interactive je propracována do nejmenších detailů, vlastně byla doslova vydupána ze země za asistence pouze trojčlenného týmu. Lze pochválit Mika Oldfielda, že stvořil hru velmi humánní a přátelskou, která ovšem není pro každého. Jaký je tedy můj závěr? MusicVR je příjemným zpestřením života, které však díru do světa neudělá.

Prameny:
http://www.oldfield.cz
http://www.mikeoldfield.org
http://www.mikeoldfield.com
http://www.tr3slunas.com
http://tubular.net
http://www.okoun.cz
časopis Reflex, vydání 35/2002
booklet alba Tr3s Lunas