Oldfield: Pop-music už mě nezajímá
zdroj: Magazín Blesku 15.6.2002 - autor: Helena Cejpová - zaslala: zuza.z

Není rockovou hvězdou obestřenou skandály a ve společnosti se téměř neobjevuje, jeho jméno však znají hudební fanoušci na celém světě. Britský hudební mág a multiinstrumentalista Mike Olfdield nyní po téměř tříleté pauze přichází s novou deskou a šokuje: klubová hudba inspirovaná stylem chill-out, doplňující počítačovou hru vytvořenou samotným Oldfieldem - tak vypadá album Tres Lunas, nový "produkt" autora takových hitů jako Moonlight Shadow nebo Islands. "Počítačovými hrami a virtuální realitou jsem žil poslední čtyři roky, proto jsem se rozhodl vymyslet vlastní hru. Chtěl jsem ale vytvořit takovou, která by lidi potěšila, ne program, v němž musíte ničit všechno, co vám přijde do cesty. A moje nové album je vlastně takový doplněk té hry," komentuje svou novou desku sám Oldfield. V souvislosti s jejím vydáním slavný britský hudebník, který sice šetří slovy, ale ne pověstným anglickým humorem, poskytl Blesku exkluzivní rozhovor.

Kdy se zase podíváte do České republiky a jaké vystoupení připravujete?
Pravděpodobně v příštím roce. Rád bych uskutečnil takzvanou interaktivní šou s obří obrazovkou za pódiem. Snad se zapojí i sami diváci.

Co si můžeme představit pod pojmem interaktivní šou?
Je to něco jako počítačová hra promítaná na plátno za pódiem. Nejlepší představu si lidé udělají, když se podívají na mou webovou stránku www.mikeoldfield.com. Tam se sami mohou do hry zapojit, komunikovat s lidmi z celého světa a vnímat hudbu úplně novým způsobem.

Vyšlo vám nové album. Jak byste je charakterizoval, co mohou vaši fanoušci očekávat?
Je to album ve stylu chill-out, takže je to něco úplně nového, naprosto odlišného od mých předchozích nahrávek. Hudba ale tvoří jen část tohoto projektu, zbytek je právě počítačová hra, kterou jsem vytvořil. Je mi jasné, že to asi není nic, co by čekali fanoušci mých dávných hitů, ale nebojím se toho.

Jste proslulý tím, že vaše písně proslaví do té doby nepříliš populární zpěváky. Neměl jste někdy chuť spolupracovat s nějakou hvězdou?
Kdysi jsem to i zkusil. Pro Bonnie Tyler, která měla a dodnes určitě má úžasný hlas jsem napsal píseň Islands. Ale upřímně řečeno, má průměrná produktivita je tak jedna písnička za pět let (smích), takže není tolik příležitostí.

Většina hudebních příznivců vás ovšem přesto pořád vidí hlavně jako osobnost pop-music. Nebojíte se, že je zklamete, když už se od vás nedočkají takových hitů jako třeba Moonlight Shadow?
Nemyslím si, že lidé ode mě očekávají jen pop-songy. Ty píše většina hudebníků na světě. Koneckonců, nemůže to být se mnou tak zlé, když jsem prý prodal asi čtyřicet milionů desek.

Co si vlastně myslíte o dnešní pop-music? Najde se mezi ní něco, co podle vás přetrvá do budoucna?
Nijak zvlášť se mi nelíbí, ale nerad bych kritizoval, ať si lidé dělají, co je jim milé. Upřímně řečeno, už se necítím být součástí tohoto světa. Už mě to moc nezajímá.

Ale už vzhledem k tomu, že - jak jste před chvílí sám řekl - jste prodal přes čtyřicet milionů desek, jste součástí pop-music, ať chcete nebo ne.
Upřímně, je mi to celkem jedno (smích).

Jaký je váš soukromý život? Kolik máte vlastně dětí?
Mám dvě dcery a dva syny, ne vlastně tři syny.

Kolik je jim let?
No, dcerám je dvacet dva a dvacet tři, myslím, nejsem si úplně jistý, vždyť se to pořád mění.

A synům?
Vážně si nevzpomínám, každý je jinak starý (smích). Je to pestrá škála od velkého po úplně malého.

Jsou vám hodně podobní? Chystají se také prorazit v hudbě?
Ano, hudba je zajímá a pár z nich se, myslím, ubírá tím směrem.

Vaše profese budí zdání, že jste dost"moderní taťka". Jaký máte s dětmi vztah?
Myslím, že s dětmi mám opravdu kliku. Všechno je v nejlepším pořádku, i když se mi zase nějak moc nesvěřují. Většinu času jim zabere škola a jejich přátelé, takže na sebe nemáme tolik času. Občas je vezmu na oběd, nebo jdeme na pouť.

Jak třeba vypadá váš běžný den?
Není to nic zvláštního, vstávám stejně jako ostatní lidé. Mám nádherného koně, kterého chodím každé ráno krmit, rád mu taky nosím mrkev, aby se měl dobře. Pak se projedu po lese na horském kole nebo si jdu zaběhat do své zahrady. Potom skočím na chvíli do bazénu a pak už mě čeká práce. Každý den pracuji asi do sedmi hodin, pak si rád vyjdu někam do společnosti. Nejradši chodím do thajské restaurace, thajská kuchyně je má oblíbená, protože mám rád ostrá kořeněná jídla.

Jakou hudbu si pustíte, když chcete být v pohodě a chcete si opravdu odpočinout?
Když si chci odpočinout, neposlouchám žádnou hudbu (smích). Nejradši se dívám na seriál Simpsonovi.