Otrok v kalhotkách
zdroj: Šťastný Jim č. 34/2003 - autor: Jan Adam - zaslala: Jitushka

Nedávno podle něj pojmenovali jednu z menších planet. Podle Mika je to spíše asteroid. Nebo, chcete-li, pětikilometrový "šutr". Ale podobně pocteni byli z rockerů zatím jen Mick Jagger a David Bowie.

Britský rockový impresionista, multiinstrumentalista a kytarový mág Mike Oldfield dlouho působil plaše. Ve společnosti se skoro neobjevoval. Od mládí ho totiž děsil větší počet lidí na jednom místě. Aby mohl poskytovat rozhovory u příležitosti vydání alba r. 1973 Tubular Bells, musel absolvovat kurs na posílení průbojnosti a sebedůvěry! Letos mu bylo padesát, a díky tomuto jubileu nahrál album znovu. A ostychu se nejspíš nadobro zbavil. Poskytoval klidně rozhovory telefonem!

Někdo to rád ostré!

Léta se novináři pídili po nějakém skandálku z jeho soukromí. Marně. Vědělo se jen tohle:

  • Že má rád ostrá jídla a preferuje thajskou kuchyni.
  • Že se dívá na TV seriály Star Trek a Simpsonovi.
  • Že miluje rychlá auta a Grand Prix.
  • Že létá vlastním letadlem.
  • Že má čtyři jezdecké koně. "Každé ráno je chodím krmit. Dávám jim mrkev, aby se jim u nás dobře žilo. No a pak se na některém projedu v lese."
  • Že jezdí na kole, hraje tenis a plave.
  • Že od oběda do sedmi večer bývá zavřený v nahrávacím studiu. "Když mám inspiraci, tak skládám i v sobotu a v neděli. Psaní hudby mne už ale nudí. A když už se do toho pustím, tak jen ze sobeckých důvodů. abych udělal radost jen sám sobě."
  • Že složil také svatební pochod pro Dianu a prince Charlese.

Nedá se s ním pracovat!

V roce 1984 se o něm psalo jako o člověku, se kterým nejde spolupracovat. Prasklo to, když byl uveden oscarový film Vražedná pole, ke kterému Oldfield napsal hudbu. Oldfield se tehdy hájil: "To, že všechno neklapalo, nebyla má vina. Všechno bylo špatně organizované a všude vládl chaos. Půl roku se nic nedělo, a pak málem přes noc po mně chtěli hudbu. Tak jsem se zabejčil a nechal je čekat. Nemohu komponovat na běžícím pásu."

Nedá se s ním žít!

V 90. letech vyměnil Mike deštivou Anglii za Ibizu. Tady propadl počítačovým hrám, novým technologiím a taky pití. Střídal ženy, a přesto se cítil čím dál opuštěnější. Dal si seznamovací inzerát a… bulvární tisk se konečně dočkal! Milostná romance s Američankou Amy Lauerovou byla plná hádek a rvaček.

Pak se seznámil se čtyřiadvacetiletou Fanny Vandekerckhoveovou. Až do listopadu 2001 se zdálo, že tahle Francouzka je jeho osud. Jenže zase přišly hádky a Fanny se odstěhovala. Prý kvůli jeho skrblictví a pití. Vzala si s sebou ovšem i soukromé videokazety s jejich sexem. A nabídla je novinám.

Tak hluboko klesla!

Daily Mirror sice intimnosti neuveřejnil, ale Oldfieldem to beztak silně otřáslo: "Nedokážu pochopit, že někdo dokáže tak hluboko klesnout! Nemůžu tomu uvěřit a neumím si představit, kdyby něco z toho viděly mé děti! Fanny šlo vždycky o peníze a 250 000 liber odškodného jí bylo asi málo. Vždycky jsem jí nakonec dal všechno, co chtěla. I když si to vždycky vyhádala.

"Všechno jsem jí dával z lásky. Zvlášť když potratila naše dítě. Už nechci být jejím otrokem!"

Proč natáčeli sex?

"Myslím si, že to dělá většina lidí, kteří mají kameru. Pro inspiraci, Jednoduše nás to vzrušovalo. Fanny je navíc bisexuálka, která se ráda obléká jako muž. No a já se kvůli ní oblékal do ženských šatů..."

Už ani neví, kolik má dětí!

Loni Mike opět šokoval. Dal se s Fanny zase dohromady a z Ibizy se odstěhoval do nového domu v Henley v Oxfordshire na břehu Temže. Prý proto, že v Anglii jsou lepší nahrávací studia. Důvod byl jiný. Mike chtěl skoncovat s alkoholem na londýnské Arts Clinic. Určitě k tomu přispěl i jeden zveřejněný rozhovor, kde si nemohl ujasnit, kolik má vlastně dětí a kolik je jim let. Tvrdil, že má dvě dcery a dva syny nebo spíš tři. my víme, že s publicistkou Sally Cooperovou má dceru Molly (24) a syny Dougala (22) a Luka (17). S norskou zpěvačkou Anitou Hegerlandovou dceru Gretu (15) a syna Noaha (13). Mike s nimi občas zajde na oběd.

Nech to pivo, nebo tě zabiju!

Krátce před Oldfieldovým léčením došlo zase k maléru. Po společné večeři v jedné restauraci Fanny upila Mikeovi pivo ze sklenice. jeho to tak naštvalo, že se málem porvali. Fanny ujela taxíkem domů a zamkla se v koupelně. Mike kopal do dveří a Fanny přivolala na pomoc policii. On se ovšem dodnes dušuje: "Náš vztah je tak vášnivý! Udělám všechno pro to, abych mohl komponovat a být s Fanny. Bláhově jsem si myslel, že jsem jejím otrokem, a přitom jsem byl otrokem alkoholu."