Muzikantovo žití z podstaty
zdroj: Právo, 16. 7. 2002 - autor: Jaroslav Špulák, rozhovor vedl Jindřich Göth

V roce 1973 vydal do té doby vcelku neznámý britský hudebník Mike Oldfield instrumentální album Tubular Bells a přes noc mu kvůli němu ležel celý hudební svět u nohou. Náramně pocitové plochy s prvky fascinujícího minimalismu a ostrovního folklóru se na dlouhou dobu staly jeho poznávacím znamením a současně noční můrou. Je totiž neoddiskutovatelné, že svou prvotinu nikdy nepřekonal. Ani letos.
Novinka Tres Lunas je několikátou kopií slavného originálu. Oldfield samozřejmě při její realizaci využil současných zvukových možností a z dnešního pohledu leckdy naivní znění nástrojů oděl do moderního kabátce. Jako zkušený aranžér jim zároveň ponechal své tvorbě vlastní prvek důstojnosti, pročež lze i tentokrát k jeho dílu přistupovat jako k čemusi grandióznímu. Odpovídaly by tomu například první poslech či vjem zcela povrchní.
Těžko se ale ve všem tom důstojenství skryje interpretova neschopnost vymanit se z úspěšného vzorce a zjevná autorská impotence. Na albu je třináct kompozic, ale v podstatě jde o jednu dlouhou, již rozděluji pauzy vpašované Oldfieldem.
Coby instrumentalista kouzlí, hledá, šmátrá, exhibuje, ale pokažde namaluje směšnou karikaturu sebe sama. Napsal soundtrack k béčkovému filmu a visí jenom na singlovém hitíku To Be Free, v němž zaplaťpánbůh povýšil vokální linii nad hudbu. Ku prospěchu věci. Až na jmenovanou píseň je totiž Oldfieldovo žití z podstaty nemístné a zbytečné.
Možná ale nikoliv, součástí dvojalba je disk s počítačovou hrou.

(Mike Oldfield: Tres Lunas, Warner Music, 58:19 min.)
Britský skladatel a kytarista Mike Oldfield říká: Většinu hudby bych nazval odpadem
Přicházíte na trh s novým albem Tres Lunas. Mohl byste ho představit?

Jde o velmi relaxační a odpočinkovou záležitost. Bez zajímavosti jistě není, že novinku vydávám jako dvojalbum, přičemž na druhém disku je počítačová hra. Bližší informace najdete na mé adrese www.mikeoldfield.com.

Porovnáte-li Tres Lunas s předchozími alby, vydíte nějaký vývoj vaší hudby?

Domnívám se, že ano. Největší vývoj vidím právě v oné zmíněné počítačové hře, s něčím podobným přicházím poprvé. Obsahuje rovněž moji novou hudbu, kterou ovšem na regulérní desce nenajdete.

Na hudební scéně se pohybujete už hezkou řádku let. Jaký je váš názor na současnou muziku?

Povězte mi, jaký je český ekvivalent slova 'rubbish'?

Dá se to přeložit jako odpad či slátanina...

Odpad, to je pěkné slovo. Tak bych nazval většinu hudby, která se momentálně hraje. Nemá hodnotu a oslovuje pouze malé děti. Všechno je věcí vydavatelské firmy, umělecké hledisko jde stranou. Samozřejmě se najdou dobré kapely, ale ty se pohybují na bázi undergroundu. Proto se snažím udržet si od hudebního průmyslu odstup.

Připravujete na podporu nové desky nějaké koncerty?

Uvidíme, jak bude album úspěšné. Rozhodně však s koncertováním počítáme. Už z toho důvodu, že velmi pokročila technologie a já budu moci svou hudbu živě prezentovat odpovídajícím způsobem.