Ommadawn
Ommadawn
Virgin Records Ltd.
1975
  Ommadawn je třetím Mikovým albem, které zároveň uzavírá jednu hudební kapitolu a jak on sám říká, je křižovatkou v jeho tvorbě. V jednom z rozhovorů řekl, že je s tímto albem jako autor spokojen. Částečně navazuje na předchozí alba Tubular Bells a Hergest Ridge (hudebními motivy i délkou), ale na druhou stranu se od nich značným způsobem odlišuje. Jestliže předchozí alba byla zaměřena na Mikův vztah k domovu, Ommadawn kombinuje hudební styly vícero kultur a národů a představuje tzv. World Music. Na tomto albu se sešli různí hudebnící, kteří dotvářejí různorodost tohoto alba, ať už to je Paddy Moloney (mj. člen irské skupiny The Chieftains), hrající na skotské dudy, Mikův bratr Terry, který hrál na Panovu flétnu, nebo z afrických hudebníků vytvořená skupina Jabula, která na albu hraje na speciální africké bubny. Hudebníci podobného stylu se sešli na Mikově albu ještě jednou, a to na albu Amarok (1990), které proto občas bývá označováno jako Ommadawn 2. Tajemné slovo Ommadawn tvořící název alba, které se potom objevuje také v textu v první části, pochází původně z irské nebo skotské keltštiny a znamená něco jako "moudrý blázen". Lehce infantilní (po překladu) text z první části alba vznikl tak, že Mike Oldfield řekl irské zpěvačce Clodagh Simonds, aby nějaký vymyslela a ona tak učinila. Skladba On Horseback, která je na konci alba, sice formálně náleží k druhé části (Part Two), ale na některých edicích desek a CD je na samostatné stopě. On Horseback byl vydán i jako singl.

Vydáno: 21. října 1975
Vydavatel: Virgin Records Ltd.

Původní edice: LP Virgin V 2043/QV 2043 (1975), CD Virgin CDV 2043 (1986)
Remasterovaná verze: CD Virgin MIKECD4 (2000)

Nejlepší umístění v žebříčku prodejnosti alb: Velká Británie - 4. místo (listopad 1975), USA - 146. místo (leden 1976)

Produkce a hudební režie: Mike Oldfield, asistence William Murray

Mike Oldfield: keltská harfa, harmonika, elektrické (zn. Fender Telecaster a Gibson Les Paul SG Junior), akustická (na objednávku vyrobil Tony Zemaitis), dvanáctistrunná (Martin D12-28), šestistrunná (Martin D35) a klasická španělská (Ramirez 1A) kytara, elektrická (Fender Precision) a akustická (na objednávku vyrobil Tony Zemaitis) baskytara, mandolína (Mike Vanden), bodhran, bouzouki, bendžo (pětistrunné Epiphone), spinet, piáno (Boesendorfer), elektrické varhany (Farfisa, Lowrey), syntetizátor (ARP 2600), zvonkohra, Tubular Bells, různé bicí, zpěv (On Horseback)
Paddy Moloney: dudy
Pierre Moerlen: tympány
Herbie: "northumbrijské" dudy
Sally Oldfield, Clodagh Simonds, Bridget St. John a The Hereford City Band: vokály
The Penrhos Kids (Jason, Ivan, Abigail a Briony Griffithovi): vokály (On Horseback)
Leslie Penning: zobcová flétna, dirigování (The Hereford City Band)
David Strange: violoncello
Terry Oldfield: Panova flétna
Don Blakeson: trumpeta
Jabula (Julian Bahula, Ernest Mothle, Lucky Ranku, Eddie Tatane): africké bubny
William Murray: rozmanité bicí nástroje

Nahráno v "The Beacon" mezi lednem až zářím 1975 a také ve studiu v Manor house
[kupte si album na Vltava.cz]

  Part One 19:14
  Part Two (On Horseback) 17:17
Hodnocení alba v rámci tvorby Mika Oldfielda:
  Cochran - pět z pěti pět z pěti pět z pěti pět z pěti pět z pěti   Taurus2 - pět z pěti pět z pěti pět z pěti pět z pěti pět z pěti