Music of the Spheres
Music of the Spheres
Universal Music Classics & Jazz
2008
  Starý Oldfield odešel, nový přichází. I takto se dá vystihnout Music of the Spheres - první Oldfieldovo album napsané pro orchestr. Žánrových období, kterými Mike Oldfield prošel je sice nemálo, ale málokdo čekal, že další přijde po bezmála deseti letech v tak víborné kvalitě. Po éře, kdy si Mike více hrál s bity než s hudbou, zasedá ke stolu, bere tužku a papír a začíná psát partituru k vážné hudbě. Inspiraci čerpá jak z moderní, klasické a lidové hudby (Rachmaninova, či Philipa Glasse), tak ze svých starších děl, zvláště pak z Tubular Bells. Vytváří tak klasickou kompozici pro orchestr a sbor, do které vplétá akustické nástroje a sólové zpěvy. Můžeme spolu skyšet smyčce a žestě s akustickou kytarou nebo bicí se zobcovou flétnou či harfou. Celé Music of the Spheres nahrál orchestr s názvem The Simfonia Sfera Orchestra pod vedením Karla Jenkinse. Hostují zde i dva významní umělci: pianista Lang Lang a sopranistka Hayley Westenra, která propůjčila svůj vokál skladbám číslo 7 a 10. I přesto, že je na albu čtrnáct skladeb, dělení je pouze logické. Kompozice dlouhá čtyřicet pět minut je uspořádána do tří až čtyř částí, kterými se prolíná několik hlavních motivů. Jako dělící prvek se dají označit skladby Harbinger [reprise], Aurora a také Musica Universalis. Pro Oldfielda je tato hudba interpretací teorie o úloze zvuků a potažmo i hudby ve Vesmíru: "V tomto světě vše pulsuje nebo vibruje. Tento zvuk je jedinečný pro všechny žijící i neživé věci a vytváří v sobě hudbu, kterou nemůže nikdo slyšet. ..."

Vydáno: 17. března 2008
Vydavatel: Universal Music Operations Ltd., divize Universal Music Classics & Jazz. Exklisivní licenci poskytl Mercury Records Ltd.
Původní edice: CD 4766320 (2008), 1763609 (2008 regionální cz/sk verze)

Nejlepší umístění v žebříčku: BBC Radio 1 - 9. místo (březen 2008)

Napsal: Mike Oldfield
Produkce: Mike Oldfield a Karl Jenkins
Asistent produkce: Rupert Christie
Mastering: Miles Showell
Hudební technik: Simon Rhodes
Mix zvuku: Mike Oldfield
Orchestr dirigoval a řídil: Karl Jenkins
První housle: Richard Stutt
Dodavatel orchestru: Rosie Jenkins
Manager: Bekkie Sunley

Album bylo nahráno orchestrem Karla Jenkinse The Simfonia Sfera Orchestra ve studiích Abbey Road Studios London a Legacy Recording Studios, New York. Mastering byl proveden v Metropolis Mastering London.

  Harbinger 4:08
  Animus 3:09
  Silhouette 3:19
  Shabda 3:56
  The Tempest 5:48
  Harbinger [reprise] 1:30
  On My Heart 2:26
  Aurora 3:42
  Prophecy 2:54
  On My Heart [reprise] 1:16
  Harmonia Mundi 3:46
  The Other Side 1:28
  Empyrean 1:37
  Musica Universalis 6:22
Hodnocení alba v rámci tvorby Mika Oldfielda:
  Amarok - čtyři z pěti čtyři z pěti čtyři z pěti čtyři z pěti čtyři z pěti